3–6 MAY 2021 » NRG PARK » HOUSTON, TEXAS, USA

add dates on title

OTC Committees

OTC Committees

OTC Committees

OTC is sponsored by 13 industry organizations and societies, who work cooperatively to develop the technical program. 

Program Committee Chairperson: Barbara Thompson, Baker Hughes
Program Committee Vice-Chairperson: Hani Elshahawi, Shell
Past Chairperson: Buford Pollett, University of Tulsa

 

AMERICAN ASSOCIATION OF PETROLEUM GEOLOGISTS

Chairperson: Kim Faulk, Geoscience Earth & Marine Services
Vice Chairperson: Huyen Bui, Shell

Committee Members
Claudia Ludwig, Independent Consultant
Christopher Madere, Geoscience Earth & Marine Services
Oluwayomi Oyedele, Geoscience Earth and Marine Services
Buford Pollett, The University of Tulsa
Yunhui Tan, Chevron
Fabian Vera, Mire and Associates
Stephen Wardlaw, Fugro

AMERICAN INSTITUTE OF CHEMICAL ENGINEERS

Chairperson: Hoss Shariat, KBR
Vice Chairperson: Yani Araujo, SGS North America

Committee Members
Mariela Araujo, Shell
Maria Bonikowska, Air Liquide Oil & Gas Services Ltd
Norman Carnahan, Applied Molecular Thermodynamics
Joseph Cramer, AIChE
Nagu Daraboina, University of Tulsa
Anil Gokhale, AIChE
Hariprasad Janakiram Subramani, Chevron
Nikhil Joshi, evoleap
Arnis Judzis, University of Utah
Tekin Kunt, PSRG
Anjushri Kurup, BP
Daniel Merino-Garcia, REPSOL
John Nighswander, Schlumberger
Henrique Paula, Galvani Risk Consulting, LLC
Gianna Pietrangeli, Baker Hughes
Lirio Quintero, Baker Hughes
Jerry Swearingen, SGS
Mika Tienhaara, ROCSOLE

AMERICAN SOCIETY OF CIVIL ENGINEERS

Chairperson: Scott Chitwood, Shell
Vice Chairperson: Sathish Ramamoorthy, Stress Engineering Services, Inc.

Committee Members
Puneet Agarwal, ExxonMobil Upstream Research Company
Dave Barton, KBR
James Dailey, Retired
Oleg Esenkov, ExxonMobil Upstream Integrated Solutions
Matt Ferrell, KBR
Chris Hadley, Shell Global Solutions US Inc.
Randall Hance, Shell
Philippe Jeanjean, BP America Inc.
Craig Jones, Integral Consulting
Seban Jose, TechnipFMC
Vikrant Joshi, ConocoPhillips
Mariam Junaid, Shell
Sai Majhi, ExxonMobil Global Projects Company
Sachin Mathakari, TechnipFMC
Thomas Miller, Chevron
Amir Rahim, NGI Inc
Daniel Spikula, BP
Haritha Vasala, KBR
Dave Wisch, Chevron

AMERICAN SOCIETY OF MECHANICAL ENGINEERS

Chairperson: Jim Kaculi, Dril-Quip, Inc.
Vice Chairperson: Madeleine Kopp, Stress Engineering Services

Committee Members
 Aiman Al-Showaiter, Wood PLC
Jennifer Bell, Elements Offshore
Charles Burton, Retired
Doreen Chin, Yunka Energy LLC
Vincent Cocault-Duverger, Saipem SA
Muge Demiroglu, BP
Ian Frazer, Crondall Energy
Andrew Grohmann, Dril-Quip, Inc.
Andrew Lee, FHF Group LLC
Egidio Marotta, Seera Labs
Martha Ramos-Gomez, DNV GL
Armando Rebello, Stress Engineering Services, Inc.
Aaron Risinger, TechnipFMC
Roy Robinson, Excipio Energy, Inc.
Ray (Zhenhua) Rui, Massachusetts Institute of Technology
Jean-Francois Saint-Marcoux, Retired
Mohsen Shavandi, DNV GL
Brian Skeels, TechnipFMC
Thurairajah Sriskandarajah, Subsea 7
Barbara Thompson, Baker Hughes
Jun Zhang, Zeeco Inc.

BRAZILIAN PETROLEUM, GAS AND BIOFUELS INSTITUTE (IBP)

Chairperson: Cesar Del Vecchio, Stress Engineering Services, Inc.       
Vice Chairperson: Felipe Gomes, Petrobras

Committee Members

Thiago Carvalho, Shell
Henrique Cerqueira, Enauta Energia
Eduardo Hippert, TWI
Carlos Lemos, Petrobras
Jaime Naveiro, Petrobras
Shiniti Ohara, Barra Energia 
Mauro Oliveira, Petrobras
Rafael Pestana, Petrboras
Jorge Pizarro, Petrobras
Jacques Salies, Enauta Energia
Pedro Tavares, Petrobras
Claudio Valenca, Petrobras

INSTITUTE OF ELECTRICAL AND ELECTRONICS ENGINEERS–OCEANIC ENGINEERING SOCIETY

Chairperson: Michael Romer, ExxonMobil       
Vice Chairperson: Hosam Abu Zeid, Schlumberger - OneSubsea

Committee Members
Kaveh Ashenayi, The University of Tulsa
Francois Auzerais, Job-Set
Jerry Carroll, IEEE/OES
Ilkay Darilmaz, Shell
Hani Elshahawi, Shell International E&P Inc.
Rami Jabari, ExxonMobil
In Chul Jang, Moog Inc.
Joerg Meyer, Schlumberger
Georgios Papadopoulos, Shell
Ahmed Tahoun, MIT Technologies
Peter Wallace, SeaOne Holdings LLC

MARINE TECHNOLOGY SOCIETY

Chairperson: Ron Hughes, Blackfin Offshore
Vice Chairperson: Atul Ganpatye, ADV Integrity, Inc.

Committee Members
Majid Al-Shari, Kosmos Energy
David Helstrom, McKinsey & Company
Steven Johnson, Chevron (soon to be retired)
Colin Johnston, SeaNation LLC
Phaneendra Kondapi, University of Houston
James Malachowski, Subsea Independent Consultant
Jason Pasternak, Delmar Systems
Atef "Adam" Saleh, Solquest Engineering, Inc.
Jason Taylor, J&A Taylor, LLC
Shukai Wu, SWu Houston LLC
Evan Zimmerman, Offshore Operators Committee

SOCIETY OF EXPLORATION GEOPHYSICISTS

Chairperson: Stephan Gelinsky, Shell
Vice Chairperson: Martin Terrell, ExxonMobil

Committee Members

Nathan Bangs, The University of Texas at Austin
Gokay Bozkurt, TOTAL
Brian Brookshire, Consultant
Ashwani Dev, Halliburton
Elive Menyoli, Emerson
Larry Scott, NCS SubSea

SOCIETY OF MINING, METALLURGY, AND EXPLORATION

Chairperson: Greg Easson, University of Mississippi
Vice Chairperson: Christopher Wyatt, Behre Dolbear

Committee Members
Gregory Beckstrom
Julien Denegre, COLAS
Dan McConnell, Fugro
Charles Morgan, Moana Hohonu Consulting LLC
Johann Rongau, TechnipFMC
John Wiltshire, University of Hawaii

SOCIETY OF NAVAL ARCHITECTS AND MARINE ENGINEERS

Chairperson: Roald Lokken
Vice Chairperson: Amir Izadparast, SOFEC Inc.

Committee Members
Shiladitya Basu, KBR 
Tirtharaj Bhaumik, KBR
Donald Burris, KBR
Todd Carrico, SBM Offshore
Amitava Guha, ExxonMobil
Manoj Jegannathan, TechnipFMC
Thalia Kruger, SomarcTech
Peter Leitch, Aker Solutions
Mimosa Miller, American Bureau of Shipping
Roy Robinson, Excipio Energy, Inc.
Alison Sheppard, Exmar Offshore Company
Zhiyong Su, COTEC Inc
Xiaochuan Yu, University of New Orleans

SOCIETY OF PETROLEUM ENGINEERS

Chairperson: Han Tiebout, GustoMSC B.V.
Vice Chairperson: Jason Baker, Transocean

Committee Members
David Angel, Barrios Technology
Murray Brown, CMB Consulting Limited
Greg Carter, Nautilus Offshore Company
Janardhan Davalath, TechnipFMC
Pierre d'Huart, SAIPEM
Ashutosh Dikshit, Schlumberger
Kerry Fellers, Expro Group
Thomas Gee, Consultant
Mark Grutters, Baker Hughes
Herbjorn Haslum, Equinor
Abe Hudson, Barrios Technology
Hariprasad Janakiram Subramani, Chevron
Marcus Krekel, EXMAR
Olivier Lodeho, Subsea 7
Bob McCavitt, Chevron (Retired)
Amine Meziou, Aquila Engineering
Nauman Mhaskar, Weatherford International LLC
Mete Mutlu, Transocean
K Scott Ogier, Chevron
Sudhir Pai, Technology Collaboration Center
Philippe Rondy, Total E&P Americas
Shakir Shamshy, Chevron
David Steele, Halliburton
Amber Sturrock, Chevron
Yingjie Tang, University of Houston
Han Tiebout, GustoMSC
Billy Walker, AFGlobal Corporation
Taoufik Wassar, University of Houston
RJ Wetzel, Retired
Babatunde Yusuf, Nalcor Energy - Oil and Gas Inc.

THE MINERALS, METALS, AND MATERIALS SOCIETY

Chairperson: Indranil Roy, DAMORPHE
Vice Chairperson: Joseph Gomes, Offshore Operators Committee

Committee Members
Tanmay Anand, GATE Energy
Ashley-Anne Bohnert, The Minerals, Metals & Materials Society
Ting Chen Roy, DAMORPHE
Partha Ganguly, Baker Hughes
Greg Kusinski, Chevron
Xingbo Liu, West Virginia University
Steve Louis, Eternal Energy
Weihong Meng, TechnipFMC
Michael Neal, Lone Star Analysis
Jeffrey O'Donnell, Genesis
Thomas Shattuck, Deloitte
Anil Singh, Schlumberger

NETWORKING COMMITTEE

Chairperson: Richshalla Papillion, ABS
Vice Chairperson: Mayra Black, Forum Energy Technologies

Committee Members
Catherine Nesbit, BP
Marian Okoro, Jacobs
Yvette Moten, BP
Chris Piela Cox, BP
Melanie Woods, CGL Recruiting
Maiella Leano, BP
Anthony Cardini, Ankura
Kerry Fellers, Expro Group
Nii Nunoo, KPMG
Surupa Shaw, Texas A&M

Watch Highlights from OTC 2019

Add link and image >>

Now more than ever, OTC provides ways to keep up with important news.

NEWSLETTER SIGNUP

WITH THANKS TO OUR SPONSORS

OUR 2020 SPONSORS